Sommarplantor

Försommaren har varit fin vid Medelhavet och många orkidéer har gått till knopp så nu har det hänt en del med utbudet.

Många phalaenopsisarter har stängel nu och tillkommit har corningiana, equestris, lamelligera, pulcherrima coerulea samt två typer av Kingidium som nu ev skall heta Phal deliciosa. Några  fina hybrider finns också med.

Några nya cattleyor/laelior med knoppskida har tillkommit bl a två spännande primärer; walkeriana x rex och alaorii x praestans. En del gamla favoriter finns också med skida nu så som gaskelliana och Haw Yuan Beauty.

Angraecum didierii finns som vanligt med knopp och nu kommer mooreana med stängel och strax är det dags för brachycarpa. En ny söt liten sak är Sarcochilus ceciliae med små rosaröda doftande blommor.

Leverans blir i slutet av v 28 eller början av v 29 för beställningar inkomna senast den 6 juli.

Har du några frågor beträffande plantorna i min webshop eller önskemål om någon speciell art så hör gärna av dig till marita@akessonorkideer.se.

 

 

 

 

Detta inlägg publicerades i Aktuellt. Bokmärk permalänken.