Det har kommit en del frågor betr cattleyorna på månadens lista och storleken på dessa. Storblommiga cattleyor, speciellt de äldre korsningarna, behöver vara ganska stora innan de sätter blomskida. RLC Mount Hood ”Delco Point” i listan är ca 30 cm hög och har 3-4 välutvecklade bulber, men bedöms ändå behöva två år till blomning.
Här bild på en Delco Point. Bulb och blad är ca 30 cm. Även övriga plantor i prisklass runt 200 är riktigt rejäla.
TILLÄGG
Följande plantor kan beställas tillsammans med övriga plantor i aprillistans del 1 och 2 med sista beställningsdag den 17/4.
Dendrobium phalaenopsis, en fin hybrid från Sa-Nook i en djupt rödlila färgton som tyvärr är svår att återge på bild. En mycket lättodlad och långblommande hybrid. Utmärkt nybörjarplanta nu till EXTRAPRIS 149 kr
Cymbidium Ice Cascade, välkänd mycket blomvillig hybrid med hängande stänglar. Rikligt med vatten och näring under sommarens tillväxt ger en rik blomning även nästa år. Plantor m 4-5 stänglar på gång, Fåtal ex 350 kr
Du måste vara inloggad för att kunna skicka en kommentar.