Alla kunder och andra besökare önskas ett riktig gott och lyckosamt nytt odlingsår. Här nedan några bilder på sådant som gläder mig just nu i vintermörkret.
Phragmipedium Mariza Rolando, vilket är kovachii x Hanne Popov som i sin tur består av besseae x schlimii. Hybriden härrör alltså till 50% fr kovachii och är mycket storväxt, nästan en meter hög. Plantan är i nuläget inte flyttbar och jag får därför be om ursäkt för den stökiga bakgrunden.
Från en riktigt storväxt till en miniminiart, Ceratocentron fesselii, endemisk på ön Luzon i Philippinerna och hittad så sent som 1989. Lustigt nog så anses arten tillhöra SUBTRIBE Angraecinae.
Det finns ju tändstickor av olika storlek men detta är alltså en av minsta sorten och plantan är bara 4 cm rakt över och blommorna en cm.
Här är en som vi är mer vana vid att betrakta som en Angraecinae, Angraecum germinyanum som kommer från högre höjder på Madagaskar och vill ha det rätt svalt. Blommorna är hållbara och har en fin doft när det är mörkt.
Mvh
Marita Å




Du måste vara inloggad för att kunna skicka en kommentar.